BLOG

Představení a přehled nejčastěji využívaných sociálních sítí v ČR

Sociální sítě, ať chceme, nebo ne, zabírají velkou část našich životů, patří do každodenní reality a pravděpodobně ještě nějakou dobu patřit budou. Mladší generace je zvyklá být neustále „v kontaktu“ právě pomocí sociálních platforem. Dokonce tyto webové služby využívají i místo vyhledávačů. Starší generace pomalu, ale jistě začínají sítím holdovat. Už dávno neplatí, že 70 letá paní není schopná zapnout počítač, naopak, na sítích naleznete spoustu lidí důchodového věku.
Co jsou sociální sítě? Jedná se o skupinu internetových služeb, které dovolují uživatelům se vzájemně, virtuálně propojit na internetu, komunikovat spolu a vytvářet společenské aktivity.
Sociální sítě v posledních letech hýbou světem, hlavními hráči jsou Facebook, Instagram, Tik Tok, LinkedIn a Twitter.
Právě proto, že jsou sítě tak podstatnou součástí životů většiny lidí, je pro firmy velmi důležité být na těchto platformách aktivní. Navíc je velmi snadné využít sociální média ke sblížení se naším publikem.

Historie a vznik sociálních sítí

Za první sociální síť můžeme považovat Sixdegrees. Tento projekt byl spuštěný v roce 1997, uživatelé měli možnost vytvořit si osobní profil, seznam přátel a procházet seznamy přátel svých přátel. Tato služba byla ukončena v roce 2000. Projekt neskončil úspěšně, protože internet celkově neměl na konci devadesátých let dostatečně velký počet uživatelů.
Tento fakt se všem začal velmi rychle měnit a sociální platformy postupně začaly nabývat na popularitě.

Jaké sociální sítě máme v České republice?

Zatímco ve světě je přes 200 sociálních sítích, existuje jich několik, které patří k nejpopulárnějším a nejvyužívanějším. Nejpoužívanější sociální sítě v ČR jsou:

Facebook

Zakladatelé jsou:

 • Mark Zuckerberg
 • Dustin Moskovitz
 • Eduardo Saverin
 • Chris Hughes

Facebook byl založen v roce 2004 a původně měl sloužit pouze studentům Harvardovy univerzity. Po spuštění nabyl na popularitě a během pár měsíců se rozšířil mezi další velké americké univerzity.
V dnešní době je Facebook jednou z největších sociálních sítí na světě, je přeložen do 84 jazyků a má přes 2,5 mld. aktivních uživatelů.
Nyní patří Facebook společnosti Meta Platforms, Inc.

Facebook v ČR:

Facebook měl v roce 2022 v České republice 4,85 milionů aktivních uživatelů. Kolem 4 milionů lidí se podívá na Facebook každý den.
53,1 % uživatelů FB jsou ženy, 46,9 % jsou muži.

Instagram

 • Kevin Systrom
 • Mike Krieger

V současné době patří Instagram společnosti Meta Platforms, Inc.
Na instagramu můžete sdílet své fotografie a videa prakticky s kýmkoliv, obsah je organizován tzv. hashtagy.
Instagram byl vypuštěn do světa v roce 2010. V současné době je dostupný ve 32 jazykových mutacích a má přes 2,270 miliardy uživatelů, z toho je přes 70% mladších 35 let.

Instagram v čr

U nás má Instagram přes 3,8 milionů uživatelů. Přes 50 % uživatelů jsou lidé ve věku do 25 let.

YouTube

 • Chad Hurley
 • Steve Chen
 • Jawed Karim

YouTube byl založen v únoru 2005, v roce 2006 ho koupila americká společnost Google.
Na YouTube můžete nahrávat videa, dívat se na ně, hodnotit je, sdílet, komentovat a streamovat. Naleznete zde videoklipy, TV klipy, hudební videa, trailery k filmům, video-blogy, vzdělávací videa a spoustu dalších. V současné době má 80 jazykových verzí. Na YouTube se nemusíte registrovat.
K YouTube se přihlásí měsíčně 2 miliardy uživatelů. Každou minutu uživatelé nahrají 500 hodin nových videí. Po vyhledávači Google je druhou nejnavštěvovanější webovou službou.

Youtube v čr

K YouTube se v ČR měsíčně přihláší přes 8 milionů uživatelů. Přes 80% lidí připojených k internetu v ČR navšívilo YouTube alespoň jednou.

Tiktok

Tiktok v čr

U nás má TikTok přes 2 miliony uživatelů, 1 120 000 jsou ženy, nejčastější věková skupina na TikToku jsou lidé ve věku 18 – 24 let. Jedná se o nejrapidněji rostoucí sociální síť.

Linkedin

 • Reid Hoffman
 • Konstantin Guericke

Linkedin v čr

V posledních letech je i LinkedIn v České republice na vzestupu. U nás naleznete na této síti 1,5 milionu uživatelů.

X

 • Jack Dorsey

V současné době je majitelem Twitteru americký miliardář a vizionář Elon Musk.
Twitter má v současné době cca 450 milionů aktivních uživatelů měsíčně.

X v čr

X je u nás i v celosvětovém měřítku poměrně malá síť. V ČR má kolem 790 000 uživatelů.

Pinterest

Pinterest v čr

Pinterest má v České republice přes 1,5 milionu uživatel. Umí firemní profily, nabízí inzerci a má i vlastní analytické nástroje. Má o něco méně uživatelů než TikTok.

Snapchat

Snapchat v ČR

Jedná se o poměrně malou sociální síť s velmi aktivními uživateli. Snapchat používá v průměru 17% Čechů.

Další sociální sítě v ČR

Přejít nahoru